10 najplacenijih NBA igraca sa podrucja bivse Jugoslavije
editor objavljuje 13.04.2016. u 17:41
Savjeti
33818
10. Goran Dragić $22,616,000

Dragić je u 2013/14 imao sezonu za pamćenje. Dobio je najviše glasova novinara u izboru za igrača koji je najviše napredovao (Most Improved Player). Nagradu je zaslužio zahvaljujući leaderskoj ulozi u Phoenixu i prosjecima 20,3 poena, 5,9 asistencija i 3,2 skoka po meču. Iz sezone u sezonu zajedno sa statističkim učinkom rasla mu je i plaća, pa je od početnih 1,7 miliona u debitantskoj sezoni danas "težak" 7,5 miliona godišnje.

9. Nikola Peković $25,440,800

Poslije dominacije na području Jugoslavije sa Partizanom i osvajanja europske klupske krune sa Panatinaikosom, Peković je i na NBA sceni pokazao kakvim košarkaškim znanjem raspolaže. Par sezona bilo je dovoljno da dokaže da se u NBA ligi nalazi među najkvalitetnijim centrima, što je Minnesota prepoznala i potpisala pred početak 2013/14 višegodišnji ugovor sa crnogorskim reprezentativcem, kojim su mu zagarantirana primanja u visini od 60 miliona dolara za pet godina, pa nema sumnje da će u godinama koje slijede još napredovati na listi najplaćenijih košarkaša.

8. Beno Udrih $38,914,924

Beno Udrih, rođeni Celjanin, igra svoju 12. NBA sezonu u nizu. Do sada je igrao za šest različitih ekipa i može se pohvaliti sa dva prstena prvaka, osvojena u vrijeme kada je nastupao za San Antonio (2005. i 2007.) Individualno najbolju sezonu je proveo u Sacramentu 2010/11 sa prosijecima od 13,7 poena i skoro pet asistencija po tekmi.

7. Vladimir Radmanović $43,101,141

Nakon karijere u Srbiji, u Crvenoj Zvezdi i FMP Železniku, Radmanovića su 2001. godine kao 12. pick-a izabrali Seattle Supersonicsi (jel ih se itko sjeca vise) a nakon toga je usljedilo 12 sezona koje je proveo kao učesnik najkvalitetnijeg košarkaškog karavana. U penziju je otišao nakon Chicago Bullsa odnosno na kraju sezone 2012/13 završivši karijeru sa osam postignutih poena u prosijeku i zavidnim bankovnim kontom koji je zaradio igrajući za šest različitih NBA timova. U reprezentativnoj karijeri se može pohvaliti zlatom na Svjetskom prvenstvu u Indianapolisu 2002. iako se nije našao na pobjedničkom postolju zbog dobro poznatog "slučaja banana", odnosno konflikta sa tadašnjim izbornikom Svetislavom Pešićem.

6. Marko Jarić $43,650,000

Sa renomeom jednog od najboljih europskih beck-ova, nakon osvojene titule klupskog prvaka Europe i zlata na Europskom i Svjetskom prvenstvu sa reprezentacijom, Marko Jarić je 2002. godine debitirao u NBA ligi u dresu LA Clipersa. Poslije kratkog perioda privikavanja, korak po korak izborio se za sve bolji status, pa ne čudi što su mu i primanja iz godine u godinu rasla do preko sedam milijuna po sezoni, koliko je zarađivao u posljednje dvije odigrane u Memphisu.
Tokom sezone 2009/10 Real Madrid, najtrofejniji europski klub, potpisao je Jarića u želji da prvi put nakon 1995. osvoji trofej namijenjen prvaku Evrope.

5. Radoslav Nesterović $50,326,401

Odrastao u Ljubljani, Nesterović je jedan od rijetkih igrača koji se mogu pohvaliti titulama osvojenim i u Euroligi i u NBA. Nastupao je za pet različitih timova na sjevernoameričkom kontinentu, minimalnu godišnju platu imao je u rookie sezoni u Minesoti koja je iznosila nešto iznad milion dolara ($1,050,240), dok je najbolje bio plaćen u Indiani gde je inkasirao osam puta više novca ($8,400,000). Nesterović je kasnije imenovan za generalnog izbornika Košarkaškog saveza Slovenije.

4. Darko Miličić $52,323,642

Debi za seniorski tim Hemofarma sa 16 godina, izbor za drugog pick-a na jednom od najjačih draftova u povijesti lige, nestvarno dobra pokretljivost za čovjeka visokog 213cm, NBA titula već u rookie sezoni su samo neke od referenci vezanih za početak profesionalne karijere Darka Miličića. Kraj je bio veliko iznenađenje, jer je već sa 27 godina, kada mu je praktično tijelo bilo u punoj snazi, odlučio da kaže zbogom košarci. Većina košarkaša u tim godinama potpisuje najvrednije ugovore, ali Miličiću očigledno novac nije bio na vrhu prioriteta, iako je kada se podvuče crta i izračuna ukupna zarada i broj koševa u NBA ligi, svaki je njegov postignut poen vrijedio približno 18 244 dolara. Nakon košarkaške karijere Miličić se na iznenađenje mnogih posvetio profesionalnom kick boksu.

3. Toni Kukoč $61,488,033

Došao je u NBA ligu (tek) sa 25 godina, ali zahvaljujući svojim kvalitetima u najjačoj svjetskoj klupskoj ligi zadržao se 13 godina. Uspoređujući ga sa ostalim igračima, uzimajući u obzir i sve individualne i timske trofeje kojima se Toni Kukoč može pohvaliti šezdesetak miliona zelenih novčanica je možda i premalo za takvog asa. Tri titule NBA prvaka, tri titule klupskog prvaka Europe, ukupno osam reprezentativnih medalja od kojih dvije europske i jedna svjetska kruna su samo neki od trofeja koje je osvojio. Od individualnih, izdvajaju se pehari namenjeni najkorisnijem igraču Svjetskog prvenstva (1990.) i trofej za najboljeg šestog igrača NBA lige (1996.). Kukoč je bio dio tima koji je doneo Chicagu jednu od šest osvojenih titula.

2. Vlade Divac $93,120,635

Vlade Divac je odmah, pošto je izabran na draftu 1989. već u 21. godini, kada su ga Lakersi izabrali kao 26. picka otišao graditi profesionalnu karijeru preko oceana. U to vrijeme nije bilo puno neameričkih NBA igrača, pa je Divac pripadao grupi košarkaša koji su dokazali da se i van sjevernoameričkog kontinenta rađaju igrači sposobni da pariraju NBA zvezdama. Ekipe za koje je Divac nastupao odisale su neodoljivim šarmom, koji je uz lepršavu igru donosio i rezultate, ali iako je sa Lakersima i Kingsima bio nadomak prstena, trofej NBA lige je ostao nedosanjan san. Sa druge strane medalje u reprezentativnoj karijeri nisu izostale, jer u svojoj riznici od najvrednijih odličja posjeduje tri zlata sa Europskih prvenstava, dva sa Svjetskih i dvije bronce sa Olimpijskih igara.

1. Predrag Stojakovic $97,956,720

Kao 14. pick-a 1996. godine Sacramento Kingsi su izabrali Predraga Stojakovića. U NBA ligu je došao dvije godine kasnije iz grčkog Paoka sa aureolom najboljeg strijelca Eurolige i zagarantiranom plaćom od 1,3 miliona dolara. Napredak se iz godine u godinu vidio, pa je vremenom došao do statusa jednog od najboljih šutera lige ikada. Dvanaest godina nakon debija izborio se za maksimalnih (približno) 15 miliona godišnje, a da povišica nije slučajna dokazuju i priznanja i uspjesi ostvareni u međuvremenu. Sakramento je tih godina igrao najdopadljiviju košarku, dok je Stojaković tri puta učestvovao na All Star utakmicama, dva puta pobedio u takmičenju u brzom šutiranju trica, bio drugi najbolji strijelac lige u sezoni i konstantno bio u vrhu liste tricaša po procentu i broju ubačenih šuteva.