Euro 2016. - jos jedan nepredvidljiv pobjednik?
editor objavljuje 04.04.2016. u 09:06
Savjeti
22282
S obzirom da je od osnutka 1960. Euro osvojilo cak 9 razlicitih reprezentacija (neka vas ne zavara davna 1960. jer je od onda odigrano 16 Eura do sada) kakve su zapravo sanse da jos jedan outsider osvoji Euro 2016?

Mogli bismo donekle povuci paralelu izmedju sportskog kladjenja i bacanja kocke. Nekakav uobicajeni kockar ce pretpostaviti - ako se nesto nije dogodilo nedavno - sad je doslo vrijeme da se to dogodi. Odnosno ako npr kod bacanja kocke da neki broj nije dugo pao - doslo je vrijeme da on padne. Sa takvim argumentom - mozemo ocekivati samo da Liverpool osvoji Premiership sljedece sezone. Ova izjava vjerojatno nije dovoljno sarkasticno zvucala s obzirom da se Leicesteru smijesi naslov prvaka :)

Naravno da u dugorocnim planovima, ovo gore ne zvuci nerealno, ali samo dugorocno gledano. Znaci ako bacimo kocku 600 puta, tu je vec logicno za pretpostaviti da ce brojevi podjednakom kolicinom padati. Medjutim kod kladjenja nitko ne moze takvom logikom ganjati nizove koji u sebi imaju broj 600. Vratimo se na kocku, znaci ocekujemo da ce npr broj 3 pasti 100 puta, sa mogucnosti odstupanja od 68,26% (nisam ja izmislio ovaj postotak) odnosno vrlo je realno da ce broj 3 pasti izmedju 91 i 109 puta. Ako nekog vise zanima o gore navedenom postotku, neka progugla "binomial approximation of the normal distribution" i kako se doslo do postotka 68,26.

Na 600 bacanja, kocka mora biti namjestena ako broj 3 dodje recimo 300 puta, ili ako ne dodje uopce. Medjutim, ako bacimo kocku svega 6 puta, nitko se ne bi zacudio ako broj 3 ne padne uopce.

Tu sam povukao paralelu izmedju kladjenja i kocke, makar je vecina vas na tu izjavu samo podigla obrvu i pomislila "sta ovaj prica?" Sto je broj "obrtaja" kraci, veca je sanse da se dogodi nesto neocekivano ili sto se kosi sa pravilima. Uzmimo 3 nogometne momcadi, recimo jednu Barcelonu, Inter i neki lokalni klub, da se igra na ispadanje, znaci svatko sa svakim. Lokalni klub bi MOGAO odigrati 2 dobre utakmice, mozda najbolje utakmice koje su ikad odigrali, Barcelona bi im mogla pogoditi 4 stative i ne zabiti, napraviti glupost u svom šesnaestercu i dati im penal i izgubiti utakmicu. Nije bas TAKO nevjerojatan scenario. Ali poanta je u tome da svatko moze imat odlican / sretan / nevjerojatan dan za tekmu. Paralelno s tim, sto je broj utakmica / trajanje turnira krace, vece su sanse da outsider iznenadi. Jos jedan primjer je npr Juventus koji je trenutno na 6 bodova prednosti u odnosu na drugoplasiranu momcad. Juventus je sezonu poceo sa 4 boda (od mogucih 18) u prvih 6 utakmica. Da su igrali neki turnir umjesto prvih 6 kola Serie A, odletili bi brzinom svjetlosti.

Sve u svemu, Euro je plodno tlo za nepredvidljive rezultate. Jos ne mogu prezaliti pobjedu Grcke 2004, kad je koeficijent na njihovu pobjedu prije pocetka Eura bio 101. Medjutim jos je vece iznenadjenje 1992. sa Danskom, koja nije uopce trebala nastupiti nego je usla kao "lucky loser" umjesto Jugoslavije.

Dio clanka je preuzet sa stranice Pinnaclesports.